Odrody jahôd, ktoré si môžete u nás nazbierať

 
Darselect – Poloskorá francúzska odroda vyšľachtená krížením odrôd Elsanta a Parkee. Plody žiarivo oranžové, pevné, kužeľovité a veľmi veľké. Porast je redší s veľmi dlhými stvolmi. Odnožuje stredne. Z Elsanty získala zaujímavú chuť a tuhšiu konzistenciu. Odstránila sa náchylnosť k fytoftóre, čo v spojení s krásnymi veľkými plodmi (84% plodov je veľkých a 16% plodov je stredne veľkých) ju predurčuje na pestovanie či už u záhradkárov, alebo vo veľkovýrobe. Je veľmi rozšírená v Európe.
 
Daroyal – lesklé chutné tmavo červené plody, ľahké so sladkou jemnou a aromatickou chuťou, dužina jahôd je mäkká a sýto červená.
 
Honeoye  –  Skorá odroda vyšľachtená v USA (niektoré pramene uvádzajú Kanadu) krížením odrôd Vibrand a Holiday. Plody sú kužeľovitého tvaru, veľkosť plodov je stredná, sú tuhšie a preto sa dajú všestranne použiť. Dužina je stredne červená s dutinkou. Chuť je sladkastá. Rastliny sú odolné voči hubovým chorobám, náchylnejšie sú na koreňové choroby. Odroda je hojne rozširená v Európe medzi veľkopestovateľmi. Je náročná na dobré podmienky. Posledný krát v roku 2017.
 
Rumba – Novinka - Nová holandská odroda, ktorá sa pôvodne menovala Zumba. Veľmi skorá odroda s veľkými plodmi, ktoré sú červené, lesklé a majú atraktívny vzhľad. Odolnosť na všetky známe choroby je vysoká. Pekné plody dozrievajú s odrodou Honeyoe. Rumba však vyniká lepšou chuťou, vyšším výnosom a vyššou priemernou váhou plodov. Plody sú pevné a tolerantné k manipulácii. Pri skladovaní v chladiarenských priestoroch si plody udržiavajú dobré chuťové a vzhľadové vlastnosti. Posledný krát v roku 2017.
 
Karmen – Česká stredne skorá odroda s veľmi veľkými karmínovočervenými plodmi, s výrazne sladkou chuťou. Je to jedna z najchutnejších odrôd. Jahoda ´KARMEN´ je veľkoplodá odroda s krvavočervenou dužinou a malou dutinou. V porovnaní s ostatnými veľkoplodými odrodami je výrazne aromatická a chutná. Dáva bohatú úrodu. Hodí sa predovšetkým na priamu spotrebu. Rastlina dosahuje väčší vzrast a bohato odnožuje. Jahoda ´KARMEN´ je ideálna odroda pre zahrádkárov a je vhodná aj do vyšších polôh. Tieto sadenice veľmi rýchlo rastú a plodia už v tomto roku.
 
Sonáta - Novinka Veľké, tažké, lesklé plody pravidelne krátke kúžeľovitého tvaru svetlo červenej farby. Chuť je výrazne sladká, šťavnatá veľmi lahodná. Má pekné oválne, homogénne plody. Farba šupky je tmavo červená. Dužina je rúžová, menej tvrdá. Je extrémne úrodná.  Vyšľachtil ju v roku 1998 Bert Meulenbroek v Holandsku selekciou z odrody Elsanta. Dozrieva 5-7 dní po Elsante.
 
Vivaldi: plody sú pevné, lesklé, majú jasno červenú farbu a výbornú chuť. Jahody z tejto odrody dlho vydržia. Jahoda Vivaldi patrí medzi odrody so spoľahlivou a vysokou plodnosťou.
 
Florence – Novinka  plody veľké a tažké, veľmi chutné s pevnou dužinou a výbornej chuti. Zdravotný stav je veľmi dobrý. Dozrieva neskoršie koncom júna. Je to odroda jahôd anglického pôvodu. Úrodnosť je vysoká.
 
Wendy – plody veľké a tažké, veľmi chutné, tmavo červenej farby. Dozrieva koncom júna. Zdravotný stav je výborný. Poslendý krát v roku 2017.
 
Elkat – prvý krát v roku 2018
 
Dukat – prvý krát v roku 2018
 
Markat – prvý krát v roku 2018