Odrody jahôd

Úvod PestujemeOdrody jahôd

DARSELECT: poloskorá francúzska odroda vyšľachtená krížením odrôd Elsanta a Parkee. Plody žiarivo oranžové, pevné, kužeľovité a veľmi veľké. Porast je redší s veľmi dlhými stvolmi. Odnožuje stredne. Z Elsanty získala zaujímavú chuť a tuhšiu konzistenciu. Odstránila sa náchylnosť k fytoftóre, čo v spojení s krásnymi veľkými plodmi (84% plodov je veľkých a 16% plodov je stredne veľkých) ju predurčuje na pestovanie či už u záhradkárov, alebo vo veľkovýrobe. Je veľmi rozšírená v Európe.

 

DAROYAL: skorá odroda jahôd. Veľké lesklé chutné tmavo červené plody, ľahké so sladkou jemnou a aromatickou chuťou, dužina jahôd je mäkká a sýto červená.. Urodnosť je vysoká. Zvlášť dobré výsledky sa dosahujú pri pestovaní na geotextílii. Dobre odolná voči chorobám, citlivejšia na poškodenie kvetov jarnými mrazmi. 

 

ELKAT: Nová poloskorá poľská odroda vyšľachtená krížením odrôd Elsanta a Dukát. Plody sú svetločervené, lesklé. Tvar plodov je kužeľovitý, sú stredne veľké až veľké s mäkšou konzistenciou. Chuť je sladká. Rastliny bujne rastú, majú bohatú úrodu plodov a dobre odnožujú. Z Elsanty dostala zaujímavú chuť z Dukátu si zachovala veľkú úrodnosť a odolnosť voči chorobám. Je ideálna pre veľkovýrobu, dosahuje veľmi vysokú úrodnosť nevymŕza.


DUKAT: Stredne skorá staršia poľská odroda vyšľachtená krížením odrôd Gorela a Holiday. Plody sú svetlo červené, lesklé. Tvar plodov pravidelne guľatý. Plody sú mäkšej konzistencie a nie je možné ich dlhšie uchovať. Sú vhodné na mrazenie a zaváranie. Odroda je veľmi úrodná. Rastlina má väčší vzrast, je dosť hustá, veľa odznožuje. Po zdravotnej stránke sa jedná o jednu z najlepších odrôd, ktorá je vhodná i do menej priaznivých podmienok. Nevýhodou je mäkkosť plodov.