JAHODY

 

Zdravé ale i nebezpečné!? Aké vitamíny obsahujú a aké účinky na zdravie majú tie správne jahody? Taktiež lesné jahody majú svoje čaro. Presvedčte sa.

Jahody mňam a jahody fuj. Ako je to možné, že toto skvelé ovocie môže byť lahôdkou pre Vaše chuťové poháriky a vitamínovou bombou pre zdravie a zároveň môže byť nechutné a zdraviu škodlivé? Všetko záleží od toho aké jahody jete. Pozrieme sa z bližšia na to ako si správne jahody vybrať, ako ich uskladniť a samozrejme na to, aké vitamíny obsahujú, resp. aké účinky majú na zdravie, prípadne čo Vám hrozí, ak zjete nevhodné jahody.

A čo tak si poctivo nazbierať lesné jahody. Z nich môžete využiť nielen plody, ale i korienky alebo lístky na chutný jahodový čaj. A poznáte novo vyšľachtený druh jahody, tzv, jahodu supermarketovú?

O jahodách

Jahody sú drobné a chutné ovocie, ktoré sú plodom jahodníka. Jahody existujú už po stáročia, ale tie, ktoré jedávame vznikli až krížením a to po mnohých pokusoch – veď predsa, aby nám chutili. Jahoda je pre zdravie prospešná najmä vysokým obsahom vitamínu C a ďalších látok, ktoré napomáhajú celkovej vitalite tela.

Bohužiaľ v posledných rokoch, keď sme začali nakupovať v supermarketoch sa kvalita jahód, či už do chuti alebo do obsahu vitamínov, začala uberať nesprávnym smerom. Takže ak si chcete stále vychutnať dobrú nezameniteľnú chuť jahôd, je potreba sa poobzerať po inom zdroji, alebo si ich dopestovať doma.

Rozdelenie jahôd

Jahoda obyčajná  (lesné jahody) – asi každého poteší, keď pri prechádzke lesom natrafí na poctivé lesné jahody. Plody sú síce malé, ale o to chutnejšie. Pokiaľ na jahodu obyčajnú natrafíte v období od mája do augusta, môžete si natrhať lístky na chutný jahodový čaj. V alternatívnej medicíne sa využívajú aj korene, ktoré sa zbierajú v marci.

Jahody na domáce pestovanie – najlepšia voľba pre dosiahnutie ideálnej chuti v kombinácii s extra porciou vitamínov. Nie som síce záhradkár, ale rozdelenie je nasledovné:  jedenkrát rodiacie jahody – najväčšia úroda je na 2. rok, viackrát plodiace jahody – úrodu môžete očakávať 2 krát v roku (v lete a na jeseň), a potom stále plodiace jahody – najväčšia úroda je tiež v lete a na jeseň, ale i mimo tohto obdobia tam nejakú tú jahodu nájdete.

Jahoda supermarketová (extra druh :-)) – tento druh je známy najmä tým, že na pohľad má najkrajšie a najväčšie plody, ktoré majú takmer identický tvar. Majú síce menej vitamínov a sú skoro bez chuti, ale môžu sa pochváliť tým, že majú v sebe zvýšený obsah pesticídov. Takže ak si chcete kúpiť ovocie aj pesticídy zároveň, jahoda supermarketová splní Vaše očakávania.

Jahodový veršík

 •     Kde dnes nájdem zdravú jahodu,
 •     pesticídy privedú ma akurát tak do hrobu ,
 •     a lesná je príliš malá,
 •     keby sa rýchlo zbierať dala
 •     vypestujem si ju radšej sám
 •     a telu potrebné živiny dodám

Jahody obsahujú nielen vitamíny

Je toho naozaj veľa čo obsahujú, dokonca sa jahody radia medzi najlepšie ovocia, čo sa do obsahu vitamínov týka. Obsahujú síce až do 90% vody, ale i vitamíny A, B, C, E a K, karotén, kyselinu listovú ale i minerály ako draslíkhorčík, fosfor, železo, sodík, mangán a meď. Takže na zdravie!

Najviac zastúpený je však vitamín C. Pokiaľ zjete 100 g jahôd, tak takéto množstvo pokryje odporúčanú dennú dávku vitamínu C pre dospelého človeka až na 125%.

Nutričná hodnota – jahody (100g)

KJ Kcal Bielkoviny Sacharidy Tuky Vláknina Vápnik GI
124 32 0,7g 7,5g 0,3g 2g 16mg 70
Minerály:
Draslík - 220mg
Fosfor - 35mg
Horčík - 19mg
Mangán - 0.556mg
Meď - 0.069mg
Selén - 0.6µg
Sodík - 1mg
Vápnik - 23mg
Zinok - 0.2mg
Železo - 0.59mg
                            Vitamíny:
                        Kyselina listová - 35µg
                        Kyselina pantoténová - 0.18mg
                        Niacín - 0.556mg
                        Vitamín A - 17 IU
                        Vitamín B1 (tiamín) - 0.035mg
                        Vitamín B2 (riboflavín) - 0.032mg
                        Vitamín B6 - 0.068mg
                        Vitamín C - 84.7mg
                        Vitamín E - 0.42mg
                        Vitamín K - 3.2µ
               

Dôležité: obsah vitamínov a minerálov sa mierne líší podľa toho, či máte jahody dopestované doma, alebo si ich nazbierate v lese (to sú tie lepšie prípady) alebo či si ich kúpite v supermarkete. Vtedy môže byť  obsah vitamínov aj polovičný.

Pesticídy v jahodách

Pesticídy sú strašiakom doby. Áno, už desaťročia sa používajú a aj sa stále budú, ale mám pocit, že je ich čoraz viac, ale sú čoraz sofistikovanejšie, v jahodách nevynímajúc.

Obsah pesticídov v jahodách – stream.cz robil test na obsah pesticidov v „supermarketových“ jahodách a nedopadlo to bohvie ako. Boli testované na rôzne druhy pesticídov a síce limity prekročené neboli, výsledky sú na zamyslenie. Prečo? Normy stanovujú maximálnu hranicu konkrétneho pesticídu v jahodách, ale nestanovujú koľko rôznych pesticídov sa môže použiť. Takže pestovatelia často nepoužijú veľké množstvo jedného pesticídu, ale menšie množstvá viacerých pesticídov a aj preto sú výsledky v norme.

Takže čo s tým? Zobrať si košíček a počkať na úrodu lesných jahôd, alebo si zasadiť vlastné, kľudne aj na balkóne. Radšej menej kvalitných ako veľa zlých. Nemyslíte?

Účinky jahody – zdravie

jahody - plody a kvetKeďže obsahujú tak veľa živín, tak aj účinky jahôd na zdravie nebudú zanedbateľné. Ak máte tie správne jahody, Vaše telo sa môže tešiť na nasledujúce účinky:

 •     Posilňujú srdcovo-cievny systém, jahody chránia srdce a cievy, nielen kvôli obsahu draslíku    
 •     Majú detoxikačný účinok, obsahujú i vlákninu, ktorá napomáha očiste čriev a tým aj detoxikácii     celého organizmu.
 •     Vďaka vysokému obsahu vitamínu C a antioxidantov napomáhajú posilňovať  imunitný systém     a taktiež pôsobia ako prevencia proti rakovine
 •     Jahody majú močopudný účinok, zlepšujú funkciu obličiek, zabraňujú zavodňovaniu organizmu
 •     Pôsobia protizápalovo
 •     Podporujú celkovú vitalitu tela, potláčajú únavu a malátnosť – osviežia jednoducho kedykoľvek.
 •     Keďže obsahujú až do 90% vody, napomáhajú celkovej hydratácii tela, najmä počas horúcich dní
 •     Vápnik dopĺňa živiny do kostí, zubov a podporuje rast vlasov a nechtov
 •     Železo zabezpečuje krvotvorbu vhodný pri chudokrvnosti a anémii
 •     Jahody sa využívajú aj v kozmetike, pre pozitívne účinky na pleť. Pripravte si napríklad domácu jahodovú masku pre     krásu svojej pleti

Jahody a ich vplyv na chudnutie – Jahody majú pozitívne účinky na chudnutie keďže odvodňujú telo a zabezpečujú správne fungovanie tela. Navyše obsahujú minimum kalórií. Každý deň zjedzte misku jahôd (v sezóne)a tým zvýšite rýchlosť metabolizmu a podporíte chudnutie.

Chutné jedlá  s jahôd

Osviežujúca jahôdka na olovrant, desiatu – Potrebujete: 200 g čerstvých jahôd, 2,5 deci nízkotučného mlieka a štipku škorice. Umyté čerstvé jahody vložte do vysokého pohára, pridajte mlieko so štipkou škorice a všetko dôkladne rozmixujte. Počas letných dní pridajte aj kocky ľadu a môžete „drinkovať“.

Maškrtný šalát na obed, večeru – Potrebujete: 200 g čerstvých jahôd, 1 ks kivi, 1 ks banán, citrónovú šťavu, 100 g bieleho jogurtu a 2 kocky horkej čokolády (min. 60% kakaa). Umyté, očistené jahody nakrájame na polky a vložíme do misky. Ošúpaný banán a kivi nakrájame na krúžky a pridáme k jahodám. Polejeme jogurtom, pridáme citrónovú šťavu a všetko spolu jemne premiešame. Na koniec postrúhame kocku čokolády na vrch šalátu. Dobrú chuť.

Zdravé jahodové raňajky – Potrebujete: 150 g jahôd, 50 g malín, 100 g odtučneného tvarohu a 20 g pomleté vlašské orechy. Umyté jahody si nakrájajte na polky a vložte do misky. Pridajte tvaroh, maliny, orechy a všetko opatrne premiešajte. Tieto raňajky Vás zasýtia na dlhú dobu.

Extra chutné jahodové smoothie – pripravte si tieto jednoduché ale extra chutné a zdravé jahodové smoothie nápoje. Do konca aj bez laktózy.

Ako si vybrať jahody a ako ich uskladniť

Ako si vybrať jahody – Ak už si chcete dopriať jahody a nemáte inú možnosť ako si ich kúpiť v obchode, dbajte na nasledovné

 •     Jahody majú byť stredne veľké (extrémne veľké sú väčšinou úplne bez chuti) a „tučnejšie“
 •     Majú byť tmavej lesklej farby – pokiaľ sú konce ešte zelenkasté alebo nažltlé, jahody nie sú ešte dozreté  (budú bez chuti s menším obsahom vitamínov), stonky nesmú byť odstránené
 •    Na dotyk nesmú byť  príliš mäkké, pokiaľ už sú začína sa v nich hnilobný proces a môžu obsahovať viac plesní a kvasiniek. Pokiaľ si ich kúpite balené, hneď ich doma pretrieďte.

Ako uskladniť jahody – Jahody v podstate nie sú vhodné na uskladnenie, takže ich kupujte tesne pred konzumáciou. V chladničke Vám vydržia maximálne tak 2, maximálne 3 dni. Je však potrebné ich poriadne prebrať, aby Vám tam neostali poškodené kusy, pretože v takom prípade vydržia omnoho menej.

kliknite pre zväčšenie

Info obrazok jahody

Jahody – zhodnotenie

Naozaj je to super ovocie, ktoré Vášmu telu i zdraviu vyslovene pomáha. Takže najmä počas sezóny si ich doprajte naozaj často. Ak si ich máte kde dopestovať, alebo máte overený zdroj (nemyslím predajcov pri ceste), máte vyhraté. Pokiaľ ste odsúdený na špeciálnu odrodu supermarketových jahôd, dodržte aspoň vyššie spomínané zásady ich výberu.