Odrody jahôd, ktoré si môžete u nás nazbierať

 
Darselect – Poloskorá francúzska odroda vyšľachtená krížením odrôd Elsanta a Parkee. Plody žiarivo oranžové, pevné, kužeľovité a veľmi veľké. Porast je redší s veľmi dlhými stvolmi. Odnožuje stredne. Z Elsanty získala zaujímavú chuť a tuhšiu konzistenciu. Odstránila sa náchylnosť k fytoftóre, čo v spojení s krásnymi veľkými plodmi (84% plodov je veľkých a 16% plodov je stredne veľkých) ju predurčuje na pestovanie či už u záhradkárov, alebo vo veľkovýrobe. Je veľmi rozšírená v Európe.
 
Daroyal – lesklé chutné tmavo červené plody, ľahké so sladkou jemnou a aromatickou chuťou, dužina jahôd je mäkká a sýto červená.
 
Karmen – Česká stredne skorá odroda s veľmi veľkými karmínovočervenými plodmi, s výrazne sladkou chuťou. Je to jedna z najchutnejších odrôd. Jahoda ´KARMEN´ je veľkoplodá odroda s krvavočervenou dužinou a malou dutinou. V porovnaní s ostatnými veľkoplodými odrodami je výrazne aromatická a chutná. Dáva bohatú úrodu. Hodí sa predovšetkým na priamu spotrebu. Rastlina dosahuje väčší vzrast a bohato odnožuje. Jahoda ´KARMEN´ je ideálna odroda pre zahrádkárov a je vhodná aj do vyšších polôh. Tieto sadenice veľmi rýchlo rastú a plodia už v tomto roku.
 
Sonáta - Novinka Veľké, tažké, lesklé plody pravidelne krátke kúžeľovitého tvaru svetlo červenej farby. Chuť je výrazne sladká, šťavnatá veľmi lahodná. Má pekné oválne, homogénne plody. Farba šupky je tmavo červená. Dužina je rúžová, menej tvrdá. Je extrémne úrodná.  Vyšľachtil ju v roku 1998 Bert Meulenbroek v Holandsku selekciou z odrody Elsanta. Dozrieva 5-7 dní po Elsante.
 
Vivaldi: plody sú pevné, lesklé, majú jasno červenú farbu a výbornú chuť. Jahody z tejto odrody dlho vydržia. Jahoda Vivaldi patrí medzi odrody so spoľahlivou a vysokou plodnosťou.
 
Florence – Novinka  plody veľké a tažké, veľmi chutné s pevnou dužinou a výbornej chuti. Zdravotný stav je veľmi dobrý. Dozrieva neskoršie koncom júna. Je to odroda jahôd anglického pôvodu. Úrodnosť je vysoká.
 
Elkat – prvý krát v roku 2018
 
Dukat – prvý krát v roku 2018
 
Markat – prvý krát v roku 2018